GenelNewPopularSocial

NEDEN 21 GÜN ?


Yeni bir alışkanlık edinmek için hepimize gelen o ilk yarım saatlik motivasyondan daha fazlasına ihtiyacımız var. Bir şeye olan ilgimizi aksiyona çevirmek ya da bir değişiklik yapmak için (iyi bir ruh hali ve boş vakit de varsa) anlık bir heyecanla başına oturup, onunla aşırı ilgilenmek çok doğaldır. İlk kez yaparken zevk almak gayet basittir. Ama onu her gün yapmak? Hatta her gün değil de özel bir süre belirlemek. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image.png
Mesela 21 gün?

Birçok alışkanlık için önerilen bu sürenin amacı nedir?

Kötü bir alışkanlıktan vazgeçmek, bir bağımlılıktan kurtulmak, yeni bir yere alışmak, iyi bir alışkanlık kazanmak, dil öğrenmek, spora başlamak ya da hobimizde ilerlemek için önerilen bu süre, aslında bilinçaltımızı bu konuda yeterince kararlı olduğumuza ikna etmemiz için gerekli olabilir.

Diyelim ki, her gün yürüyüş yapmaya karar verdiniz. İlk gün motivasyona ihtiyaç bile duymazsınız. Kendiniz için iyi bir şey yapıyor olma fikri zaten son derece motive edicidir. Belki 2.ve 3. gün de yola devam edersiniz. Fakat sonra, bir yerde bilinçaltınız size aslında bunun gerekli olmadığını söyler. Zaten yeterince çabaladığınızı, yorgun olduğunuzu hatırlatır. Yani, yeni bir alışkanlık oluşmasın diye elinden geleni ardına koymaz.

Bu fikirlere yeterince direnmezseniz de bir yerde yenilirsiniz. Maalesef baştan başlamanız gerekir.

20 gün beynimizin bir şeye alışması için gerekli olan süredir. 21.gün ise o eylem alışkanlığa dönüşmüştür ve artık zihniniz size oyunlar oynamak yerine, onunla var olmayı öğrenmeye başlar. Kendinize bir şans vermek ister misiniz?

Sadece 3 haftanızı ayırmanız gerecek. Bu sayede zamanın ne kadar uzun olduğunu fark etme şansınız da olacak.

Alışmak gerçekten sevmekten daha zor. Birini veya bir şeyi sevmek için de bu kuralın uygulandığını düşünsenize. Aslında denense, saçma sapan sevdaların da önüne geçilmiş olur.

Herkese şimdiden kolay gelsin. Başarabilirsiniz, size güveniyorum 🙂

Daha Fazla Göster

Nur Sena Akdeniz

1998 Malatya doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun. Yoga, meditasyon ve kişisel gelişime meraklı. Genel olarak meraklı :) İyi yolculuklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
×

Powered by WhatsApp Chat

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?
%d blogcu bunu beğendi: