Luftwaffe Nedir ?

Hadi geçmişe gidip uçalım biraz. Bu yazım da size Luftwaffe nedir,nasıl kuruldu,nasıl bir işleyişe sahipti ve nasıl dağıldı bunlardan bahsedeceğim.

Luftwaffe, Almanya’da nazi zamanında Wehrmacht birliklerinin kurduğu hava kuvvetleridir. Aslında Almanya’nın Versailles Anlaşması şartları gereğince Almanya’nın hava kuvvetleri Luftstreitkrafte’yi dağıtması gerekiyordu. Ama Almanya çaktırmadan Versailles Anlaşması şartlarını kabul etmiş gibi gözüktü. Gizliden gizliye başka isimle hava kuvvetleri faaliyetlerini bu şekilde devam ettirdi.

Peki nasıl kurdular bu orduyu ?

Nazi Partisi diyiyordu ki biz hayatta kabul etmeyiz bu anlaşmayı. Versailles Antlaşması mı bu ne böyle diyiyorlardı. Tam olarak böyle dememiş olabilirler tamam ama hükümlerini küçük düşürücü buluyoruz dediler. Ve Hitler dedi ki benim ve partimin artık tek amacı Versailles Anlaşması’nda kaybedilenleri geri almak. Peki sizce bunu yapabilmek için bir şeyler yapabildi mi ? Bu hedefi gerçekleştirmek için iktidara gelir gelmez en son teknolojiye sahip bir hava kuvvetleri kurulması için çalışmalara başladı. Sivil havayolu şirketi Lufthansa’nın pilotları, daha sonradan Luftwaffe pilotu olacak kişilere pilotluk eğitimleri verilmeye başladı. Ve hiç çaktırmadan Alman hava savaş birimi Luftwaffe, 26 Şubat 1935’te Adolf Hitler’in imzaladığı gizli bir kararname ile kurdular. Aynı kararname ile Hitler, 1. Dünya Savaşı’nda bir Alman hava kahramanı olan,Herrman Wilhelm Göring’i Luftwaffe’ye komutan olarak atadı.Nazi Almanya’sının hızla yükselişe geçmesi,silahlanma çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte Alman hava filosu hızla gelişmeye başladı.

İşleyişi nasıldı ?

Biraz da nasıl bir işleyişe sahipti bu hava kuvetleri ondan bahsedelim.Luftwaffe, General Heinz Guderian tarafından geliştirilen “yıldırım savaşı” taktiğinin önemliydi. Alman uçakları düşman bölgelerinin derinliklerine hızla ilerlerken, Luftwaffe bombardıman uçakları düşmanın tedarik ve iletişim hattını keserek paniğe neden olacaktı. Ve bunu başardılar ve birçok ülkeyi yenilgiye uğrattılar.

Nasıl dağıldılar ?

Son olarak da bu Alman panzerleri nasıl dağıldılar ona değinelim.22 Haziran 1941’de Hitler Sovyetler Birliği’ni işgali edeceksiniz dedi. Luftwaffe batı cephesindeki görevlerinin yanı sıra Rusya, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da da faaliyet gösterdi. Hitler Rusya işgali için ısrarına devam ettiği süreçte Luftwaffe, gittikçe artan İngiliz,Amerikan hava saldırıları karşısında oldukça yıpranarak üstünlüğünü kaybetmeye ve giderek güçsüzleşmeye başladı. Son görevleri olan 1945 yılında Bulge Savaşı‘na katıldılar. Fakat bu savaştan da başarısızlıkla ayrıldılar. Bu seferin ardından Almanlar kaynaklarının giderek azalmasıyla birlikte güçsüzleştiler. Müttefik Devletler’in Berlin’e girerek Almanya’yı mağlup etmesinin ardından da Luftwaffe 1946 yılında dağıldı.

Açelya KORKMAZ