Türkler Tarihin'de - Kadir KÜÇÜK
Genel

Türkler Tarihin’de

Abone Ol 

M.Ö 300 ve 500 yılların’da konuşuldugu biliniyor, Tarih çin kaynaklarında’tujue’ olarak yer alıyor.M.Ö 700 yılında iç asyanın güney platoların’da tarımla başladı. 400 yılında kasaba ve kentler ortaya çıkmıştır. Sıgır ve koyun keçilerin egitilmesi ,6000’lerde atların evcilleştirilmesi ise,4000 ve 2000 arasında gerçekleştirdiler Bıtmek bılmeyen kuraklık sayesın’de hun devletinin lideri mete çevre boy klanları kendi liderlerlıgı altında toplayarak imparatorlugunu ilan etmişti. ilk devlet örgütlenmesıne m.ö 210,174 kabile ve boya değil ,kişiye göre hanedana sadakat ekseninde bir araya gelen bu ilk siyasi örgütlerin önemli özelligi disiplinli ve tamamen askeri yapıya sahipti.

Çine ait olan çanyü yerine kagan yer aldı.İlk kez tarafından kullanıldı.Hun hakanı kendisini gögün oğlu saymaktaydı. Kendilerine çin diye hitap edenlere tu-kiu derlerdi. Yeni halk kendilerine yani köktürkler mavi-kutsal derlerdi.Göktürkler soylarının hunlardan geldigine inandılar. Atalarının dişi kurt asenadan geldigine inanırlar asena boyuna mensuptu. Bumın kaganın avarları tarihten silmesi,türklerin yeni adreslere tayin etmiştir. kutlu ötügen havzası adını verdiler. Bumin öldügü zaman oglu mugan tahta oturdu.

Batı topraklarına istemi tayin edilir. Sasaniler 224 -651 tarihlerde hükümler,İkinci Pers imparatorlugu iran devletidir. İlk bizans görüşmeleri gök-türk elçilerinin 576 İstanbul’da başladı.Bizans sasani savaşları 602-630 yılında devam etti. uygurlar 471’de kurulmuştur. Üç Türk boyunun adı sürekli zikredildi. çok iç ayaklanmalarda anıldı.Karluk,basmil,uygur türkleri devletin kurucusu bilge kül kagandır. Üç yıllık iktidardan sonra tahta,Gökten gelen imparator ,imparatorlugun kurucusu unvanıyla Tengri Bolmiş ilteriş bilge kagan çıkardı

İLKELER

Oksızlık(Bagımsızlık) Bey olmaya layık oğlun kul oldugu hatun olmaya layuk kızın cariye oldu. Sözler kaybediler özgürlüğe agıt yakılır.

Uluş(Ülke) Devletin hakimiyeti sahası hükümdarın keyfince idare ettigi bir toprak paçası degildir. Milletin malı devletin temeli kaganların korumakla yükümlü oldukları emanet dediler.

Kün(Halk) Eski toplumu özellikle statü,servet kelimelerini inceledi.Toplumsal yapıda kişilerin katkıda bulunmadıgı kişilerin toplumda konumunun devletin kuruluş sürecine yaptıgı katkı kadar degerlendirdigi ortaya çıktlar

Töre(Kanun) Töre tecrübelerden beylerin,kaganların uygulamalarından mücadelenin lider oldugu cografyaya düzen getirdiler Törüğ ile kanun aynı anlamlıdır.

Abone Ol 

Gamze Gül Bilici

1998 Tarihinde Erzurum'un İspir ilçesinde doğmuştur. 2019 Yılında Çankırı Karatekin Üniverstesi Bankacılık Ve Sigortacılık Bölümünden mezun oldu , Anadolu Üniverstesi Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi Bölümünde egitimine devam etmekte, Online web sitesilerinde aktif olarak metin yazarı olarak çalışmaktadır. Kocaeli'de yaşamaktadır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?
%d blogcu bunu beğendi: