Пример HTML-страницы
Genel

Erasmus ile Avrupa’yı Gezmek

Abone Ol 

Çoğu Türk gencinin kolay yoldan Avrupa’ya ulaşabilme hayallerini gerçekleştiren Erasmus programıyle nasıl gezebileceğinizi bu yazıda ele alacağım…

Пример HTML-страницы
Пример HTML-страницы

Öncelikle Erasmus yapmış ve bunu deneyimlemiş birisi olarak Erasmus sizlere hayatınız boyunca asla unutamayacağınız pek çok fırsat sunmaktadır. Dünyanın her yerinden arkadaş, diğer ülkelerin kültürleri, doğasını, tarihi ve turistik yerleri gibi daha sayamadığım çok şey var.

Erasmus programıyla gittiğiniz ülkede elbette derslerinize gireceksiniz ama hocalarınız sizi çok fazla zorlamayacağından emin olabilirsiniz. Bu yüzden arkadaşlarınızla beraber bol bol seyahat planı yapabileceğiniz ortamlar olacak.

Türk gençleri özellikle Polonya’nın para birimi ve yaşam maliyetinin düşük olmasından dolayı seçmesine ek olarak seyahat açısından da oldukça iyi bir konuma sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Çevresinde Almanya, Çekya, Slovakya, Litvanya, Letonya, Ukrayna gibi ülkelerle sınır komşusu.

Uçak ile yolculuk için en iyi fırsatları bulabileceğiniz firmalar Ryanair, Wizzair, Skyscanner (ucuz bilet bulma sitesi) başı çekmektedir. Bu firmalardan 5 Euro’dan başlayan biletler bulup dilediğiniz noktalara ve ülkelere uçabilirsiniz.

Ancak bu ucuz biletler sizleri yanıltmasın. Çünkü Avrupa’nın çoğu yerinde havaalanları şehrin uzağında olmasından dolayı özel otobüslerle şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Çoğu zaman da bu şehir merkezine ulaşım uçak biletinden daha pahalıya mal olmaktadır. Örneğin Milano havaalanından merkeze 10 Euro, Paris havaalanından ve Brüksel havaalanından merkeze 18 Euro gibi bir rakama ulaşabilirsiniz.

Erasmus yaptığınız ülkenin diğer illerini görmek istiyorsanız ya da diğer yakın ülkelere seyahat düşünüyorsanız elbette en çok hayat kurtaran firma Flixbus oluyor. Diğer alternatif ise trenle seyahattir. Her ikisi de ucuz olsa da Flixbus indirim kuponları ve ucuz biletleri sayesinde öğrenciler için daha avantajlı bir konuma geçmektedir.

Peki seyahat etmek için hangi alternatifler seyahatseverler için uygun derseniz sizler için en uygun rotaları aşağıda belirteceğim.

KUZEY ÜLKELERİ SEVENLER İÇİN: Vilnius (Litvanya), Riga (Letonya), Tallin (Estonya), Kopenhag (Danimarka), Stockholm (İsveç), Oslo (Norveç) ve Helsinki (Finlandiya). Bu şehirler ve ülkeler çok iyi görünsede ekonomik olarak çok iyi ülkeler olmasından dolayı Türk öğrenciler biraz zor gelebilir.

BATI ÜLKELERİ: Paris, Lille, Marsilya (Fransa), Brüksel (Belçika), Lüksemburg (Lüksemburg), Amsterdam (Hollanda), Barselona, Valensiya, Madrid, Mallorca (İspanya). Bu ülkler hemen hemen her Erasmus öğrencisinin rotası olmuş şehirlerdir. İyi bir planlama yaparsanız sizin ekonominizi çok fazla zorlamayacaktır.

ORTA AVRUPA ÜLKELERİ: Varşova, Krakow, Wroclaw (Polonya), Prag (Çekya), Viyana (Avusturya), Budapeşte (Macaristan), Bratislava (Slovakya), Berlin, Münih (Almanya). Erasmus öğrencileri için belki de en ucuz tatil yapabilecekleri rotalar bunlardır.

GÜNEY ÜLKELERİ: Ljubljana (Slovenya), Basel, Zürih, Bern (İsviçre), Milano, Floransa, Roma, Bologna, Napoli, Venedik, Pisa (İtalya). Sıcak denizler için en ideal rota…

Abone Ol 

ferhatanil

2022 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünden bölüm birincisi derecesiyle mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca senaryo yazımı ve kısa filmlerde yönetmenlik yaptım. Şu an Necmettin Erbakan üniversitesinde sinema ve televizyon yüksek lisans öğrencisiyim.
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?
%d blogcu bunu beğendi: